Kraniosakrální osteopatie
je velmi jemná a hluboce relaxační dotyková metoda příznivě ovlivňující náš psychický i fyzický stav. Působí na úrovni těla a mysli. Pomáhá vyrovnat se s hlubokou minulostí i současnými problémy, které mohou být fyzické, neurologické i psychické povahy. V průběhu života se vlivem prodělaných nemocí, úrazů a dlouhodobého namáhání vytvářejí v psychofyzickém systému člověka místa velkého napětí. To se navenek většinou projevuje jako bolest, stagnace a dysfunkce. Během kraniosakrální osteopatie a ve dnech po terapii organismus uvolňuje toto napětí v celém systému. Na úrovni kostí, svalů, vazů, kloubů, centrálního nervového systému a vnitřních orgánů se obnovuje proudění a vitalita. Mizí bolest a místo se regeneruje, funkce orgánu se zlepšuje. Celý organismus se harmonizuje a jeho schopnost snášet zátěž vzrůstá. Lze ji aplikovat u krátkodobých potíží akutního rázu i u chronických stavů. Velmi jemně jsou podporovány přirozené autoregulační schopnosti, které napomáhají vylepšit funkci mozku a míchy i dalších systémů souvisejících s centrální nervovou soustavou.
Zakladatele této metody je Dr. Sutherland a následně i americký chirurg Dr. Upledger, který tuto techniku dál rozvíjel a doplňoval. Oba tito muži se zajímali ve svých výzkumech o lidskou lebku a zjistili, že jednotlivé lebeční kosti jsou do sebe zakousnuty jako dětská skládanka a lebeční švy umožňují jednotlivým částem lebky pohyb. Při pozorování a zkoumání došli k tomu, že tyto mikropohyby se dají experimentálně napodobit a je také možné je cítit rukama. Tento zmíněný pohyb se nazývá kraniosakrální-rytmus, což je frekvence pulzace mozkomíšního moku, 6-12 cyklů za minutu, přenáší se do všech buněk a mezibuněčných prostorů, orgánů, fascií, tkání a cév a terapeut je schopen ho jemným dotykem nahmatat, naslouchat mu a v rámci terapie pak s tímto rytmem pracovat. Více o historii a principu kraniosakrální osteopatie zde…
Kraniosakrální osteopatie může být kombinována s jakoukoli jinou formou léčby, kterou klient podstupuje. Nenahrazuje odbornou léčbu, ale skvěle jí doplňuje. Využívá se jako součást léčení deprese, úzkostných stavů, traumat a postraumatických symptomů, k rozpouštění emocionálních šoků a silného stresu, při potížích psychosomatického původu. Využívá se také jako součást léčby pro hyperaktivní děti a děti s poruchami učení a soustředění, při autismu. Je účinnou terapií po úrazech, operacích a pro traumata s tím spojená. Kraniosakrální osteopatie je využívána při léčení epilepsie, zánětu mozkových blan, chronického únavového syndromu a dalších, viz níže:
- potíže spojené s nervovým systémem
- poruchy rovnováhy a koordinace pohybů, závratě
- encefalitida, mozková obrna
- downův syndrom, mentální retardace
- bolesti zad a šíje, páteře, bolesti kloubů
- bolesti hlavy, migrény
- problémy s čelistmi a zuby
- dysfunkce v oblasti uší, očí, nosu, obličeje
- při dýchacích potížích, astmatu, alergiích
- PMS, hormonální poruchy, noční pomočování
- zpracování porodního traumatu a jiných traumat
- podpora při léčbě závislostí
- harmonizace vnitřních orgánů a podpůrná léčba při jejich léčbě medikamentózní
- astma a chronický kašel, chřipka, rýma, horečka
- posílení celkové imunity a vitality organismu